Занимливости | Правдико - Part 3

Правдико

Занимливости

 
 

Објавено: 07/02/2019

Германија упати барање до „Фејсбук“ во врска со личните податоци на корисниците

Антимонополното тело на Германија побара од платформата „Фејсбук“ да прибира помалку информации за корисниците на мрежата доколку истите не дале согласност. Регулаторното тело почна истрага околу социјалната мрежа поради сомненија дека голем број корисници не…


 
 

Објавено: 16/01/2019

„Јутјуб“ ќе забрани објавување опасни шеги, предизвици и измами

Јутјуб“ ќе забрани прикажување видеоисечоци на кои се прикажуваат опасни или емоционално вознемирувачки шеги, предизвици или измами, објави Би-би-си. Одлуката е донесена кога некои предизвици и измами резултирале со смрт или повреди, а раководството на…


 
 

Објавено: 11/12/2018

Кинески суд ја забрани продажбата на повеќе модели на „ајфон“

Кинески суд наложи забрана за продажба на повеќе постари модели на „ајфон“ во Кина поради спорот кој производителот на чипови „Куалком“, инаку кинески добавувач, го води против „Епл“ во врска со патентите. Судот во кинескиот…


 
 

Објавено: 06/12/2018

Уапсена ќерката на основачот на „Хуавеј“

Ќерката на основачот на кинеската технолошка компанија „Хуавеј“ – Рен Женгфеи, Менг Ванжу, уапсена е на 1. декември во Канада и и се заканува екстрадиција во САД, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Менг, која е заменик претседател…


 
 

Објавено: 27/11/2018

КРОМБЕРГ & ШУБЕРТ заедно со The Hounds во Прилеп

Германската компанија за изработка на кабли Кромберг & Шуберт организира една поинаква презентација на условите и бенефитите за работа во нивната фабрика во индустриската зона „Жабени.“


 
 

Објавено: 06/11/2018

Европски суд на правдата: Право на одмор и по смртта

Европскиот суд на правдата ги зајакна правата на вработените на платен одмор. И наследниците на починат работник имаат право да бараат надоместок за неговиот неискористен одмор од неговиот работодавач. Одлуката на Европскиот суд на правдата…


 
 

Објавено: 12/09/2018

Во 2019 година земјите на ЕУ последен пат ќе ги поместaт стрелките на часовникот

Европската комисија денеска објави предлог за укинување на полугодишното поместување на стрелките на часовникот во ЕУ во 2019 година давајќи им слобода на земјите членки да одлучат сами дали сакаат да го задржат летното или зимското сметање на времето.


 
 

Објавено: 06/09/2018

(Видео) Судот во Индија го легализираше геј-сексот

Врховниот суд во Индија донесе одлука за легализација на геј-сексот и тој повеќе нема да се смета за кривично дело. Со најновата одлука на судот се поништува пресудата од 2013 година, во која врз основа…


 
 

Објавено: 21/08/2018

Ел Менчо најопасниот наркобос во светот

Мексиканецот Немесио Осегуера Сервантес (52), попознат како Ел Менчо, стана најсилниот и најопасен шеф на наркокартели во светот, според американската организација за борба против мафијата.


 
 

Објавено: 10/08/2018

Бразил е светски рекордер по бројот на убиства

Бразилскиот јавен безбедносен форум, независна организација што ја следи криминалната статистика, соопшти дека во 2017 година во Бразил биле убиени 63.880 лица. Ова претставува најголем број во историјата на латиноамериканската земја, која е прва во…


Партнери на Правдико