Чаир има најмногу заразени, Центар го помина Бутел по бројот на активни случаи | Правдико

Правдико

   

Чаир има најмногу заразени, Центар го помина Бутел по бројот на активни случаи

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во моментот Скопје е главно жариште на коронавирусот во земјата со вкупно 720 активни случаи на заразени.

Според статистиката, повеќето од активно заразените се од скопската општина Чаир – 168 лица. Зад Чаир се наоѓаат Центар со 64 и Бутел со 63 активни случаи.

Зад нив се Гази Баба – 58, Аеродром – 57, Сарај – 55, Карпош – 45, Кисела Вода – 35, Арачиново – 23, Студеничани – 19, Илинден – 18, Ѓорче Петров – 18, Шуто Оризари – 17, Петровец – 6, Чучер Сандево – 3, Сопиште – 2 и Странец – 2.

Во изминатите 24 часа потврдени се 127 нови случаи на заразени со Ковид-19, а починаа 3 лица.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико