Чавков и пратениците следната недела на суд за крвавиот четврток | Правдико

Правдико

   

Чавков и пратениците следната недела на суд за крвавиот четврток

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Следната недела, на 22 август, обвинетите за настаните во Собранието на крвавиот четврток повторно седнуваат на обвинителна клупа. Меѓу нив има и пратеници и граѓански активисти.

За овој предмет на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција обвинети се 30 лица, меѓу кои ексдиректорот на БЈБ, Митко Чавков, и пет пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, кои според обвинението се товарат за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

Судот претходно соопшти дека насрочени се 37 термини за главна расправа за што веќе се изготвуваат наредби за спровод за обвинетите што се наоѓаат во куќен притвор, како и покани за другите странки во предметот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико