Чавушоглу: Нема планови за копнена операција во Сирија | Правдико

Правдико

   

Чавушоглу: Нема планови за копнена операција во Сирија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Нема планови за заедничка турско-сириска копнена операција во Сирија, соопшти шефот на турската дипломатија, Мевљут Чавушоглу.

turski-vojnici-Irak

– Евентуална таква операција би требало да ги вклучува сите земји што се дел од коалицијата против Исламската држава, предводена од САД – рече Чавушоглу.

Според Чавушоглу, руските воздушни напади на сириска територија се најголема закана за имплементирањето на договорот за прекин на огнот во Сирија.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико