Чешка и Словачка не ги одобруваат санкциите против Русија | Правдико

Правдико

   

Чешка и Словачка не ги одобруваат санкциите против Русија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

П58004_vest_rusija-vesti-vostokремиерот на Чешка Бохуслав Соботка изјави дека властите во Чешка и Словачка гледаат со скептицизам за дополнителните санкции против Русија и сметаат дека сето тоа ќе има негативни последици на целата економија во Европската Унија.

Одлуката за преземање на дополнителни санкции врз Русија мора да се донесе на  ниво на претседателите и владите на европските држави. Во тој случај Чешка ќе гласа против воведување на нови санкции, изјави Соботка и додаде дека и властите во Словачка го имаат истиот став.

–ПРАВДИКО–

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико