Чешка испорача двајца Ирачани во Австрија | Правдико

Правдико

   

Чешка испорача двајца Ирачани во Австрија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Чешката полиција денеска објави дека на Австрија ѝ испорачале еден маж (30) и една жена (27) од Ирак осомничени за терористички дејства.

Тие, наводно, формирале терористичка ќелија заедно со еден човек уапсен во Австрија, кој извршил неколку неуспешни напади врз германските возови, објави АП.

Осомничените во вторникот беа предадени на австриските власти, и притоа се изјаснија за невини.

Тие беа уапсени минатата недела во Прага, според потерница од Австрија.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико