Чешката влада поднесе оставка | Правдико

Правдико

   

Чешката влада поднесе оставка

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Чешката влада, предводена од премиерот Андреј Бабиш, поднесе оставка, кога вчера не ја доби довербата во Долниот дом на парламентот во Прага.

Причината е тоа што милијардерот Бабиш е под истрага под сомневање за илегално добивање донации од 2 милиона евра од Европската Унија.

Како што се посочува во владиното соопштение во кое е објавена оставката, Кабинетот ќе продолжи да ги извршува своите обврски сè до изборот на нова влада.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико