Четири лица се уапсени, спречен терористички напад во Франција | Правдико

Правдико

   

Четири лица се уапсени, спречен терористички напад во Франција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Француската полиција уапси четири лица под сомнение за планирани терористички напад на едно од местата посетувани од туристи, според полициски и судски извори.

Осомничените беа уапсени во Монпелје, во јужниот дел на Франција, откако купиле ацетон, кој се користи за правење бомби, објавија новинските агенции.

Меѓу уапсените се и 22-годишно момче и неговата 16-годишна девојка, и двајцата познати на органите за одржување на контакти со членовите на радикалниот ислам.

Полицијата во неговата куќа најде TATP експлозиви и други материјали за правење бомби.

Во Франција, и понатаму е висок степенот на претпазливост поради можноста за можни терористички напади од страна на исламските екстремисти.

Повеќе од 230 лица загинаа во серија напади од 2015 година и во земјата од ноември таа година е во вонредна состојба.

Препорачуваме

Партнери на Правдико