Четворица нови пратеници влегуваат во Собранието | Правдико

Правдико

   

Четворица нови пратеници влегуваат во Собранието

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, и Мирослав Јовановиќ и Лидија Тасевска од Коалицијата „Можеме“ се новите пратеници во македонското Собрание, потврди Државната изборна комисија на денешната седница.

Тие доаѓаат на местото на Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ, Бајрам Реџепи од ДУИ и Мухамед Зекири и Сања Лукаревска од СДСМ, кои последниве два дена си поднесоа оставки, а кои им беа верифицирани на денешната собраниска седница. Ниту еден од овие четворица пратеници денеска не ја образложи својата оставката пред колегите пратеници.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико