Членови на Судски дојдоа во Апелација по најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева | Правдико

Правдико

   

Членови на Судски дојдоа во Апелација по најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелацискиот суд.

Не дадоа информации за што дошле, но неофицијално нивното присуство е поради најавата на шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, дека ќе отвори финансиска истрага за судиите што ја пуштиле Катица Јанева во куќен притвор.

Членовите рекоа дека за средбата ќе пуштат соопштение.

Вчера откако Јанева беше пуштена во куќен притвор, обвинителката Вилма Русковска најави финансиска истрага за судиите кои ја донеле ваквата одлука. Потоа од Апелацискиот суд најавија дека и тие ќе поднесат пријава за заканувачка порака од Русковска.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико