Ден по насилниот упад во Собранието | Правдико

Правдико

   

Ден по насилниот упад во Собранието

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

По вчерашниот насилен упад во Собранието, откако Талат Џафери беше избран за претседател на Собранието, има околу 100-тина повредени граѓани, пратеници, новинарски екипи и полициски службеници.

Граѓаните од „За заедничка Македонија“ кои протестираа пред Собранието упаднаа во Собранието, напаѓаа пратеници, новинари, а и го демолираа Собранието. Специјалните полициски сили фрлаа димни бомби за да ги избркаат граѓаните од просториите на Собранието.

Пратеникот на СДСМ, Горан Милевски објави фотографии на кои се гледа штетата во Собранието.

Извор: Нова Македонија

Партнери на Правдико