Денеска ново рочиште за случајот ТНТ | Правдико

Правдико

   

Денеска ново рочиште за случајот ТНТ

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство. Во предметот „ТНТ“, кој се однесува на уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски, меѓу обвинетите се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот градоначалник на Општина Гази Баба, Тони Трајковски.

Според обвинението на СЈО, обвинетите во 2011 година сториле кривично дело од политичка омраза со уривање на комплексот „Космос“ на Фијат Цаноски. Случајот се наоѓа во доказна постапка, а застапник на обвиненито е Бурим Рустеми од СЈО, кој за денеска е повикан да даде исказ за случајот „Рекет“.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико