Денеска, објавување на извештајот на ЕК за напредокот во евроинтеграциите | Правдико

Правдико

   

Денеска, објавување на извештајот на ЕК за напредокот во евроинтеграциите

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европската комисија денеска ќе го објави годишниот извештај за напредокот во евроинтеграциите на земјите од Западен Балкан.

Во него, според очекувањата на македонската влада, би требало да се содржи и пропраката за почеток на преговорите. „Од она што ние го знаеме и имаме информации и од тоа што го гледаме, заслужуваме кристално чиста препорака за почеток на преговорите со ЕУ“, изјави премиерот Зоран Заев на отворениот брифинг во изминатата сабота.

Извор: Радио Слободна Европа

Партнери на Правдико