Денеска се гласа за предлог-уставните амандмани | Правдико

Правдико

   

Денеска се гласа за предлог-уставните амандмани

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пратениците во Собранието денеска треба да се изјаснат за осумте предлог-амандмани на уставот.

sobranie-na-rm-640x360

Пратениците најнапред ќе гласаат за утврдување на предлозите за што е потребно обично мнозинство, а потоа со 82 гласа односно двотретинско мнозинство ќе се гласа поединечно за секој од предложените амандмани.

Двотретинско мнозинство е потребно и за изгласување на уставниот закон. Пратениците од владејачкото мнозинство на седница на Комисијата за уставни прашања, минатата недела, ги поддржаа амандманите, додека пратениците од ДПА се изјаснија дека се против.

Извор: 24 Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико