Денеска судот ќе одлучува дали ќе ја прифати кривичната пријава против Заев | Правдико

Правдико

   

Денеска судот ќе одлучува дали ќе ја прифати кривичната пријава против Заев

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Денеска на отворена седница на која ќе се разгледуваат приговорите на обвинетите во случајот „Пуч“, Основниот суд Скопје 1 треба да се изјасни дали ќе ја прифати или отфрли кривичната пријава против лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

 

Zoran-Zaev1

Адвокатите ќе бараат судот да го отфрли обвинението против лидерот на СДСМ и случајот да заврши без судење, бидејќи сметаат дека нема кривично дело.

Во случајот „Пуч“, освен Заев, обвинети се и поранешниот разузнавач Зоран Верушевски, неговата сопруга, соработник на Заев во Општина Струмица и вработен во МВР. Тие се товарат за шпионажа, неовластено снимање, како и за насилство спрема највисоки државни органи.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико