Дескоска – Ќе се почитуваат препораките од Венецијанската комисија | Правдико

Правдико

   

Дескоска – Ќе се почитуваат препораките од Венецијанската комисија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерката за правда Рената Дескоска рече дека се бараат начини како да се спроведат препораките од Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, во делот на судските постапки. Таа вели дека препораките се однесуваат на употребата на законот од страна на носителите на јавни функции, а не на граѓаните кои имаат право да го употребуваат албанскиот јазик.

Дескоска верува дека ќе се почитуваат препораките на Комисија за Законот за јазиците и како што вели, верува дека сите ќе бидат свесни за потребата од ефикасна правда во државата.

„Сметам дека нема да се инсистира на одредени решенија со цел да се ослободат одредени обвинети за кои се водат постапки од СЈО. Се надевам дека тоа не е задната намера на одредени искажувања што ги слушам“, рече Дескоска.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико