Девет уапсени поради напад на хотел во кој бил Ердоган | Правдико

Правдико

   

Девет уапсени поради напад на хотел во кој бил Ердоган

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турските власти уапсија девет лица кај летувалиштето Мармарис поради сомневање дека се дел од групата што го нападнала хотелот во кој престојувал претседателот Реџеп Таип Ердоган на 15 јули, за време на обидот за воен удар.

tz

Неименуван претставник на владата рече дека три лица сè уште се во бегство.

За време на пучот, Ердоган бил на одмор во Мармарис.

Се верува дека група војници нападнале хотел во кој се наоаѓал Ердоган околу еден час, по што го напуштил хотелот.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико