Џафери ги распиша изборите за 15 јули, решението пратено до ДИК | Правдико

Правдико

   

Џафери ги распиша изборите за 15 јули, решението пратено до ДИК

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа го потпишал решението за изменување и дополнување на Решението за распишување на предвремените избори со кои изборите се распишани за на 15 јули, информираше денеска тој на својот Фејсбук профил.

„Истото е архивирано и пратено до Државната изборна комисија, до Министерството за надворешни работи и Министерството за правда, со што се запазуваат роковите за деновите утврдени во Уставот“, информира Џафери.

Инаку изборите првично беа закажани за на 12 април, но беа одложени поради пандемијата со коронавирусот. Потоа партиите преговараа за нов датум, а СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ вчера постигнаа договор тие да се одржат на 15 јули.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико