Џафери, Кирацовски и Манчевски ќе сведочат за нападот над Села на 27 април | Правдико

Правдико

   

Џафери, Кирацовски и Манчевски ќе сведочат за нападот над Села на 27 април

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, пратеникот Алексадар Кирацовски, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, по велигденските празници ќе сведочат во судот на рочиштето за нападот над пратеникот Зијадин Села на 27 април во Собранието. Собранискиот спикер Џафери бил и претходно поканет да сведочи, но со претходна најава до судот го одложил терминот поради приватни обврски.

Тие ќе треба да извршат препознавање на лицата што се осомничени дека извршиле напад врз пратеникот Зијадин Села. Обвиниети за нападот се десет лица. На едно од судењата половина милион евра бараше пратеникот Зијадин Села од десеттемина обвинети за трошоците што ги направил за болничко лекување во странство, претрпените физичка и психичка болка и страв.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико