Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол | Правдико

Правдико

   

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој се овозможи вчера двајцата пратениците да дојдат во скафандери и да гласаат за економскиот пакет мерки.

Тој посочи дека немал друг избор во услови кога опозицијата блокира и нема кворум, а има заболени пратеници од мнозинството и не може да работи Собранието.

„Не работи Талат своеглаво, затоа што така му текнало. Пред тоа милион консултации направив со сите институции. Не смеам јас на своја рака да носам пратеници, затоа што јас така сакам, си има процедура, закони, се е ставено на хартија. Опозицијата одбива да работи, уценува и условува, прекинував нон-стоп седници, таа состојба прекипе и што јас да правам, да седам со скрстени раце?! Никој не бил загрозен, не можел никој да се зарази од тие пратеници кои немале контакт со никој, освен со хартијата во кабината. Што мислите вие, до полноќ ми текнува што да работам, а од полноќ да спроведувам. Не тоа не е мој стил, си има протокол си има процедури“, рече собранискиот спикер Џафери, објаснувајќи зошто го спровел протоколот за носење на пратеници кои се во изолација во Собранието.

Џафери информираше и дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ била известена и знаела за посебниот протокол под кој заболени пратеници може да дојдат во Собранието и да присуствуваат на седница, како одговор на реакциите во јавноста.

Како што објасни тој, работна група уште во јули 2020 која донела протокол под кои услови ќе функцира Собранието во ковид услови, а подоцна во ноевмри со писмо до Министерството за здравство побарал дополнување на протоколот кој ги уредува условите под кои заболен пратеник може да се појави на Седница.

„Оваа работна група го изготви тој протокол уште во јули минатата година кога беше пикот на пандемијата. Во тој период пост изборно требаше да ја одржиме конститутивната седница , да се избере Владата и ред други работи. Ако се сеќавате јас тогаш бев во болница непосредно кога се донесе протоколот. Според него е уредено гласањето за пратеници кои се наоѓаат во домашна изолација кои може да гласаат во посебни услови утврдени со протоколот. Ако се сеќавате и Арбен Џафери тогаш беше позитивен и изолиран, но дојде и гласаше во кабина, според истиот протокол. Со оглед на состојбата со коронавирусот, предложивме седницте да се одвиваат онлјан и тогаш ете ви 3000 амандмани од опозицијата. Беа против тоа и знаев дека ќе има проблеми, затоа на 18 -ти ноември испратив писмо до Министерството за здравство и Комсијата за заразни болести со кое побарав да се доуреди протоколот под кој може во Собранието да дојде заболен пратеник без симптоми. Следниот ден добив одговор и го имав протоколот на хартија. Свикав координација со партиите, но ВМРО-ДПМНЕ беа лути заради амандманите и не дојдоа на таа координација. Но, јас им уредно им го испратив протоколот , да не испадне после не знаеле, што е и моја обврска да ги информирам. И тогаш им кажав дајте луѓе да не се доведеме во оваа ситуација, да работиме за доброто на граѓаните. Но, како што и самите знаете, не испадна така, па бев приморан да го направам она што се случи вчера“, објасни Џафери.

Џафери додаде дека пред закажувањето на 36-та седница ги прашал Алијанса за Албанците и Алтернатива дали ќе учестуваат и дали ќе има нивно присуство, но како што вели немало одговор и од нив. Како што додаде имајќи в предвид дека ВМРО-ДПМНЕ како што рече „условуваат“, а албанскиот опозициски блок не потврдува присуство се потпрел на протоколот со кој може да дојдат заболени пратеници без симптоми и да гласаат на Седница.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико