Џафери: Уставните измени ќе се гласаат на 15 јануари | Правдико

Правдико

   

Џафери: Уставните измени ќе се гласаат на 15 јануари

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во понеделник на 17 декември ќе почне комисиската расправа за предлог амандманите на Уставот, изјави денеска собранискиот спикер Талат Џафери по средбата со неговиот албански колега Грамоз Ручи.

Пленарната собраниска седница е закажана за 9 јануари која се очекува да заврши за една недела и потоа на 15 јануари да се гласа за измените на Уставот. За крајното гласање повторно е потребно двотретинско мнозинство од вкупниот број на пратеници.

Од 17 декември започнува да тече и рокот за партиите да поднесуваат амандмани на амандманите.

Последните две јавни дебати за уставните измени ќе се одржат денеска во Штип и во Тетово.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико