Џихадистите на ИД повторно навлегоа во градот Кобане | Правдико

Правдико

   

Џихадистите на ИД повторно навлегоа во градот Кобане

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Џихадистите на Исламска држава повторно навлегоа во градот Кобане на сириско-турската граница, од каде во јануари оваа година беа протерани по тешките повеќе неделни борби со вооружените Курди.

113405
Осум лица загинале и 40 се ранети во експлозија на автомобил бомба во сирискиот град Кобане, на границата со Турција. Автомобилот наполнет со експлозиви бил кренат во воздух на еден контролен пункт.

Според податоците на сириските Курди, борци на терористичката група Исламска држава почнале напад врз градот од три правци.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико