Џолев: Амнестирани се 12 лица за „27 април“ | Правдико

Правдико

   

Џолев: Амнестирани се 12 лица за „27 април“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Досега 12 лица обвинети од предметот „27 април“ имаат добиено решение за амнестија согласно Законот за амнестија.

Пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Љубен Арнаудов, вработените во кабинетот на поранешниот претседател на Собранието Елена Божиновска и Иван Цветановски, обвинетиот Захарије Симовски, браќата Стефан и Михаил Младеновски, Митре Питроповски, Илија Славевски, Јохан Тарчуловски се оние кои добија милост од државата, изјави синоќа претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев. Јавното обвинителство претходно соопшти дека се доставени вкупно 66 барања за амнестија.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико