ДИК ги потврди кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ | Правдико

Правдико

   

ДИК ги потврди кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Државната изборна комисија денеска на седница ги потврди кандидатските листи за пратеници за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и тоа за изборните единици 1, 2, 3 4, 5, 6 и седмата изборна единица.

F0749343F63B2544AC0ED7A1665E3141

Членовите на комисијата констатираа дека листите не содржат неправилности.

На седницата не присуствуваа членовите предложени од опозициската СДСМ Виолета Дума и Игор Милев.

Во однос на кандидатските листи поднесени од страна на НДМ на Јанко Бачев за шест изборни единици и на СДПМ на Бранко Јаневски констатирани се различни неправилности. ДИК ги повика нивните овластени претставници Гоце Дечев Тодев и Лилјана Ивановска во рок од 48 часа да ги отстранат неправилностите.

Кандидатски листи за претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 5 јуни во законски предвидениот рок не поднесоа СДСМ, ДУИ и ДПА.

Извор: Утрински Весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико