ДИК: Избирачкиот список е заклучен, може да се пребарува само со матичен број | Правдико

Правдико

   

ДИК: Избирачкиот список е заклучен, може да се пребарува само со матичен број

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во апликацијата на ДИК за проверка на граѓаните во избирачкиот список,единствената активна можност за пребарување на избирачите од вчера е само преку матичниот број на граѓаните. Дополнителните две опции за пребарување, преку адреса и име и преземе повеќе не се активни.

izbiracki-spisok-prebaruvanje

Од ДИК за „Мета“ велат дека избирачкиот список за предвремените парламентарни избори в недела на 11 декември е заклучен и затоа единствено секој лично, преку матичниот број може, да провери на кое гласачко место гласа.

– Не може да се пребарува по име и презиме и по адреса бидејќи избирачкиот список е заклучен, па оттука може само да се пристапи со внесување на матичен број или тоа со други зборови значи дека ќе можете само вие лично да си проверите на кое гласачко место гласате, а да не може друг во ваше име да го стори тоа – вели портпаролката на ДИК, Аријета Џемаили.

Пред три дена ДИК соопшти дека имале технички проблеми со апликацијата за проверка на граѓаните во избирачкиот список. Од Комисијата тогаш наведоа дека техничките проблеми немаат никакви последици ниту влијание врз избирачкиот список, организацијата, како и врз спроведувањето на претстојното гласање за избор на пратеници во Собранието на Република Македонија.

ДИК избирачкиот список го заклучи на 28 ноември кога го одреди и изгледот на гласачкото ливче. Тогаш од Комисијата соопштија дека според избирачкиот список, на изборите кои се закажани за 11 декември право на глас ќе имаат 1.784.416 полнолетни државјани на Република Македонија.

Државната изборна комисија во март оваа година ја промовираше новата апликација за проверка на граѓаните во избирачкиот список која освен според матичниот број, граѓаните можеа да ги проверуваат податоците и доколку внесат име и презиме или адреса на живеење. Оваа можност на апликацијата откри бројни недостатоци, нелогичности и контроверзии – десетици граѓани на иста адреса, непостоечки адреси, починати гласачи, двојни адреси и слично.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико