ДИК: Изборната кампања почнува в понеделник | Правдико

Правдико

   

ДИК: Изборната кампања почнува в понеделник

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Изборната кампања за предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Македонија, закажани за 11 декември оваа година, ќе почне на 21 ноември, соопшти Државната изборна комисија.

dik-3-860x680

Од ДИК потсетуваат дека од денот на распишување на изборите сè до почетокот на изборната кампања, радиодифузерите и печатените медиуми не смеат да емитуваат, односно да објавуваат платено политичко рекламирање.

„Од денот на распишување на изборите сè до нивното завршување, радиодифузерите, печатените медиуми и електронските медиуми (интернет-порталите) не смеат да емитуваат, односно да објавуваат реклами финансирани од буџетот на Република Македонија, од буџетите на општините и на градот Скопје и на сите други лица на кои со закон им е доверено вршење јавни овластувања“, стои во соопштението на ДИК.

За прекршителите на овие одредби, Државната изборна комисија ќе иницира поведување соодветни постапки во согласност со своите надлежности.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико