ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 51, СДСМ 49 мандати | Правдико

Правдико

   

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 51, СДСМ 49 мандати

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

dik-1-860x680Коалицијата на досега владејачката партија ВРМО-ДПМНЕ освоила 51 мандат во новиот состав на Собранието за кој се гласаше во неделата на предвремените парламентарни избори,  два мандата повеќе од коалицијата на опозицската СДСМ којашто ќе има 49 пратеници, објави на прес-конференцијата во понеделникто вечерта, претседателот на Државната изборна комисиај (ДИК), Слободан Чичаковски.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико