Димитриев по распитот во СЈО: Додека не ги видам доказите, нема коментар (ВИДЕО) | Правдико

Правдико

   

Димитриев по распитот во СЈО: Додека не ги видам доказите, нема коментар (ВИДЕО)

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешнот премиер од техничката влада, Емил Димитриев, беше на распит во СЈО како осомничен за случајот „Талир“. Тој по распитот рече дека ги побарал доказите на увид, а додека не ги добие нема да дава коментари во јавност.

СЈО доставило покани и ги повикало сите 14 обвинети во овој случај на распит. Случајот „Талир“ се однесува на истрага за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ, а првоосомичен е лидерот и поранешен премиер Никола Груевски.

По Димитриев, во СЈО дојде и пратеничката од редовите на СДСМ, Фросина Ременски, заедно со својот сопруг.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико