Димовски најави кривични пријава против Митревски | Правдико

Правдико

   

Димовски најави кривични пријава против Митревски

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателството на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска на седница разгледувало документација и активности од работењето на ССМ во време на поранешниот претседател Живко Митревски.

Наследникот на Митревски, в.д претседателот Дарко Димовски, вели дека документите покажуваат какви штети се нанесени на Сојузот во изминатите седум години.

Димовски најави дека ќе поднесе кривични пријава против Митревски за „злоупотреба на службена положба и овластувања“ и за „фалсификување документи“, на што ќе претходи вештачење и ревизија на финансиското работење.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико