Директори на „Маѓар телеком“ казнети за давање мито на македонски политичари | Правдико

Правдико

   

Директори на „Маѓар телеком“ казнети за давање мито на македонски политичари

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешните директор на Маѓар телком, Елег Штрауб и Андрас Балог се спогодиле да платат парични казни и добиле и петгодишна забрана за вршење дејност како директори или вработени во сите акционерски друштва, објави денеска американската Комисија за хартии од вредност.

Директорите од „Маџар телеком“ беа обвинети за предводење на тајните договори со премиер и други лица од Македонија со цел да ја спречат конкуренцијата на пазарот, изјави Стефани Авакиан, извршен директор на Одделот за истраги во Комисијата за хартии од вредност.

Претходно, во првиот процес којшто се водеше во окружниот суд во Њујорк во декември 2011 година, компанијата „Маѓар телеком“ плати казни во висина од 95 милиони долари.

Извор: Телевизија 24

Препорачуваме

Партнери на Правдико