ДНК-анализата на загинатите од авионската несреќа е завршена, телата денес ќе бидат предадени на роднините | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

ДНК-анализата на загинатите од авионската несреќа е завршена, телата денес ќе бидат предадени на роднините

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Обдукцијата и идентификацијата на ДНК на телата на четиричленото семејство од Бугарија кое загина во авионската несреќа кај Солунска Глава се завршени, потврдија од Институтот за судска медицина. Во текот на денот се очекува телата да бидат транспортирани во Бугарија и предадени на роднините.

Истрагата за падот на „цесната“ е во тек, а од Комитетот за истраги на воздухопловни несреќи формираа комисија која во соработка со бугарските служби ќе треба допрва да ги утврди причините за несреќата. Зошто пилотот летал над Солунска Глава, дали имал соодветна лиценца и дали располагал со точни информации за временските услови, се дел од прашањата на кои ќе се посветат истражителите во наредните 30-тина дена, до кога треба да го подготват и првичниот извештај. Оттаму веќе наложиле да се земе примерок од горивото, да им се достави извештај од метеоролошката  станица, а побарале да ги преслушаат и снимките од контролата на летање, кои веќе протекоа во бугарските медиуми, а на кои се слуша дел од разговорот меѓу пилотот и контролорите.

Она што е познато е дека пилотот полетал од Охрид и по дваесетина минути, пријавил турбуленции и побарал да слета на скопскиот аеродром. Но набрзо потоа тој го променил барањето и најавил дека продолжува со летот за Софија, по што се изгубил од радарот. Дел од медиумите објавија дека на пилотот не му било одобрено да слета во Скопје поради посетата на грчкиот премиер Ципрас, но од М-НАВ демантираа.

Во авионската несреќа на 2 април загинаа бизнисменот Георги Бошнаков, кој управувал со авионот, неговата сопруга Калина и двете ќерки Гергана и Билјана Бошнакови.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико