Догодина референдум за независност на Каталонија | Правдико

Правдико

   

Догодина референдум за независност на Каталонија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

cataloniaПратениците во каталонскиот Парламент денеска го одобрија планот на премиерот Карлес Пучдемон следната година да распише референдум за независност на Каталонија од Шпанија.

Пучдемон во вчерашното обраќање пред каталонскиот Парламент изјави дека во септември 2017 година ќе се одржи референдум за независност без оглед дали Владата во Мадрид ќе се согласи со тоа.

Опозициските пратеници тврдат дека референдумот би бил нелегален и оти резултатите од него нема да бидат признаени.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико