Доктор давал метадони без документација | Правдико

Правдико

   

Доктор давал метадони без документација

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

СВР Битола поднесе кривична пријава против А.Д.(66) од Скопје, сопственик и управител на приватна здравствена установа, доктор по општа медицина, поради основано сомнение дека сторил кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

Имено, пријавениот ги пречекорил границите на своите овластувања така што подолг временски период издавал рецепти за набавување метадон на лица за кои не поседува соодветна документација дека се на метадонска терапија, додека за едно лице поседувал некомплетна документација.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико