Донесени измените на законот за земјоделство и рурален развој | Правдико

Правдико

   

Донесени измените на законот за земјоделство и рурален развој

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Собранието на Република Македонија на вчерашната седница по скратена постапка, ги донесе измените на Законот за земјоделство и рурален развој.

sobranie111

Како што образложи ресорниот заменик министер Ванчо Костадиновски, измените се носат по скратена постапка заради доусогласување на базите на податоци меѓу институциите, УЈП и Платежната агенција. Целта е непречено реализирање на програмите за директни плаќања.

– Целта на измените на Законот е интересот на земјоделците навреме да ги добијат субвенциите, нагласи Костадиновски.

Извор: Утрински Весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико