Доживотен затвор за обвинетиот за убиство на 85 пациенти во Германија | Правдико

Правдико

   

Доживотен затвор за обвинетиот за убиство на 85 пациенти во Германија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германскиот суд во северниот град Олденбург го осуди Нилс Хогел на доживотна казна затвор за убиство на 85 пациенти во две болници. Судијата Себастијан Буерман ги нарече убиствата на 42 годишниот Хогел „неразбирливи“.

Тој убивал случајно избрани пациенти со смртоносни инјекции во две болници во Олденбург во периодот меѓу 2000 и 2005 година се додека не бил фатен на дело. Хогел се извини за делата на крајот од седуммесечниот судски процес.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико