Доживотна казна затвор за убиството на новинарката во подморницата | Правдико

Правдико

   

Доживотна казна затвор за убиството на новинарката во подморницата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Данскиот инженер, Питер Мадсен е осуден на доживотна казна затвор, без можност за условно отслужување на казната за убиството на шведската новинарка, Ким Вол, во неговата подморница.

Обвинителството наведе дека Мадсен планирал да ја убие новинарката со давење или да и го пресече грлото.

Деловите од телото на убиената Швеѓанка беа пронајдени на брегот на 21-ви август минатата година, 11 дена откако замина на подгорницата, каде требаше да го интервјуира Мадсен.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико