Драган Даравелски уапсен во Белград, потвди МВР | Правдико

Правдико

   

Драган Даравелски уапсен во Белград, потвди МВР

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешниот директор на Царинската управа на Македонија, Драган Даравелски, е уапсен од српската полиција во Белград, врз основа на потерница распишана од македонски власти, потврдија за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи.

dragan-daravelski

Даравелски, кој беше директор на царината во периодот од 1999 до 2002 година, повеќе од една деценија се бараше со потерница од македонските власти, но Белград сè досега одбиваше да постапи по неа.

Поранешниот функционер, во отсуство е осуден на затворска казна од седум години поради проневера, односно злоупотреба на службената положба и овластување во времето кога беше директор на царината.

Од МВР велат дека очекуваат во секое време преку Интерпол да добијат и официјално известување за апсењето на Даравелски.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико