Драстичен пораст на бројот на деца упатени во центрите за социјална работа | Правдико

Правдико

   

Драстичен пораст на бројот на деца упатени во центрите за социјална работа

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

089989f4-5d51-40ee-84e5-0db954414c7b-777dd_773070-bullying-school-sad-student-depressedВо 2014 година бројот на деца во ризик кои се упатени во центрите за социјална работа од страна на институциите и поединци зголемен е за 52%, покажува извештајот на Државниот совет за превенција на детско престапништво.

Според територијалната припадност најголем број на деца во ризик се од Куманово, Велес и Скопје.

Една од причините за зголемен број на деца во ризик може да биде подобра имплементација на Законот за правда за децата, поголемо препознавање и рано идентификување на децата во ризик од страна на училиштата, полицијата, јавното обвинителство и др. институции кои работат со деца, на што укажува и зголемениот број на известувања упатени до центрите. За евентуални други причини кои довеле до зголемен број на деца во ризик потребни се дополнителни анализи и истражувања“, се вели во извештајот.

Извор: Емагазин.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико