Државата се задолжува со нови 30,5 милиони евра | Правдико

Правдико

   

Државата се задолжува со нови 30,5 милиони евра

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Државата денеска ќе се задолжи за нови 30,5 милиони евра од домашните кредитори.

pari11-860x680

На аукцијата, ќе бидат издадени шестмесечни државни записи во вредност од 8,7 милиони евра и 12-месечни записи во висина од 21,8 милиони евра.

Со претходните пет одржани аукции, направен е нето-долг од 56 милиони евра. Во овој момент јавниот долг изнесува 48 отсто од домашниот бруто-производ (БДП).

Извор: Мета

Партнери на Правдико