Државјанин на Албанија крадел од џамија во Тетово | Правдико

Правдико

   

Државјанин на Албанија крадел од џамија во Тетово

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полициската станица од Тетово поднесе кривична пријава против 24-годишниот А.А. од Република Албанија поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „тешка кражба” и ,,кражба”.

„Во текот на 2016 година во џамијата ‘Табана’ на улицата Мирче Ацев во Тетово пријавениот, заедно со уште едно непознато лице, со употреба на физичка сила го отвориле сандачето за донирање  парични срества на верниците и одзеле околу 8 000 денари. Пред неколку дена, во истата џамија, пријавениот заедно со уште едно непознато лице, од метален сеф кој бил отворен одзеле од 3 000 до 8 000 денари“, соопшти МВР за овој случај.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико