Двајца полицајци се обиделе да прикријат физички напад | Правдико

Правдико

   

Двајца полицајци се обиделе да прикријат физички напад

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата поднесе кривична пријава против лицата З.К. полициски службеник во Полициско одделение – Ропотово и Џ.К. полициски службеник во станицата на Бит-pазар, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување “.

Во август, во 2012 година З.К. не го документирал во записник физички напад. Нападот, како што соопшти полицијата, се случил во кафе-бар, каде [to вработен бил нападнат од страна на синот на сопственикот на кафе-барот. По пријавата, случајот не бил процесуиран за преземање понатамошни мерки.

Втотопријавениот К.Џ. во својство на службено лице со искористување на својата службена положба, односно неизвршување на својата службена должност, не постапил по барање од ОЈО Скопје, со цел да го прикрие физичкиот напад.

Со непреземање на службените мерки и дејствија полициските службеници му оневозможиле на оштетениот да ги оствари своите понатамошни права.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико