Двајца приведени кај Удово поради шверц на илегален мигрант | Правдико

Правдико

   

Двајца приведени кај Удово поради шверц на илегален мигрант

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Двајца жители на скопските села Арачиново и Брест вчера попладне биле приведени од полициска екипа на автопатот Гевгелија – Скопје, откако во нивното возило бил пронајден илегален мигрант од Авганистан, информира МВР.

politsija-9

Според полицијата, вчера, околу 17 часот, во близина на селото Удово, полициски службеници запреле автомобил, марка „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, што го управувал 29-годишниот А.Б. од Арачиново, а како совозач бил Ќ.С. (28) од селото Брест. Третото лице што полицајците го затекнале во возилото, бил илегален мигрант од Авганистан.

Како што информираат од МВР, двајцата осомничени и мигрантот околу 17.30 часот биле приведени во полициската станица Неготино за понатамошна постапка.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико