Двајца разбојници од Скопје заработија кривична пријава | Правдико

Правдико

   

Двајца разбојници од Скопје заработија кривична пријава

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

noz-zakana-500СВР Скопје Единицата за општ криминал -Одделение за имотни деликти со елементи  на насилство-отсек за разбојништва до надлежното ОЈО Скопје со кривична пријава ги предаде лицата А.Р.(36 ) и  Х.А.(17 ) и двајцата  од Скопје, поради основано сомнение дека извршиле две кривични дела   ,,разбојништво “ предвидени и казниви по чл.237 од КЗ ,  при што  се здобиле со противправна имотна корист од околу  18.000. Од страна на судија во  претходна постапка   на прворпијавениот  одредена му е  мерка притвор во траење од  30  дена,  додека второпријавената е ослободена да се брани од слобода.

Кривичните  дела горепријавените   ги  извршиле во временскиот период од 01-02.07.2015 година , во вечерните часови на подрачје на Центар.

Првото дело го извршиле на булевар ,,Кочо Рацин“ во аптека на тој начин што откако влегле внатре првопријавениот од џебот од панталоните извадил нож и со закана кон вработената и ги побарал парите од дневниот промет. Потоа заедно со второпријавената се упатиле кон работниот пулт ја отвориле фиоката од регистар касата каде се наоѓале парите од дневниот промет ги одзеле и ја напуштиле аптеката .

Второто кривично дело го извршиле на 02.07.2015 година на бул,,Митрополит Теодосиј Гологанов“ во продавница  на тој начин  што откако влегле во продавницата повторно првопријавениот со закана со нож ги побарал парите од вработената додека во исто време второпријавената ја заклучила влезната врата. Откако вработената им рекла дека нема пари , пријавениот сам ја отворил регистар касата и од истата ги одзел парите, а додека Х.А. од рафтовите одзела голема количина разни марки на цигари, при што истете ја напуштиле продавницата и се одалечиле во непознат правец .

Полициските службеници од отсекот за разбојништва по превземените мерки и активности по претходно издадено барање од страна на ЈО со потврда одземени  се ЦД-ња со  снимен видео материјал од аптеката и продавницата и при извршената анализа на истите утврдено е дека постјат сомненија дека пријавените се извршители на овие кривични дела .

На 05.07.2015 година од страна на полициски службеници од тимот ,,Алфа“ пријавените се приведени во ПС ОН Центар извршен е преглед при што кај А.Р. пронајден е нож на преклопување. Исто така извршен е разговор со нив, во кој разговор истите го негираа извршувањето на кривичните дела.

Во просториите на ПС-ОН Кисела Вода  извршено е препознавање на предмети при што оштетените го препозна ножот со кој пријавениот им се заканувал при извршувањето на кривичните дела. Исто така извршено е препознавање на лица- при што оштетените со сигурност ги препознаа пријавените како лица кои ги извршиле  кривичните дела.

А.Р. е познат сторител на кривични дела од областа на имотните деликти за што од страна на СВР Скопје поднесени му се 10 кривични пријави по член 235, 236 и 237 од КЗ,  а од страна на СВР Охрид една кривична пријава по член 235 од КЗ.

Препорачуваме

Партнери на Правдико