Две години затвор за Никола Груевски за „Тенк“ | Правдико

Правдико

   

Две години затвор за Никола Груевски за „Тенк“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Две години затворска казна доби поранешниот премиер Никола Груевски за предметот „Тенк“ на СЈО, односно за набавката на блиндираниот мерцедес за 600 илјади евра.

Според обвинението, „Груевски во овој случај беше обвинет дека како премиер побарал од екс-министерката Гордана Јанкулоска да определи лице кое ќе спроведе незаконска јавна набавка за ново блиндирано возило, а се фаворизирала фирмата „Мак Аутостар ДООЕЛ“.

За да го исполни барањето да се набави мерцедесот, или како што во снимените разговори го нарекуваа „она на М“ или „триаголникот“, според обвинението, Јанкулоска го ангажирала помошник-министерот Ѓоко Поповски и двајцата ја злоупотребиле службената положба и овластување“.

МВР направило набавка на возилото кое требало да и биде дадено на Владата, но според обвинението, „било набавено затоа што Груевски сакал да се вози во такво возило, но не сакал јавноста да знае за тоа“.

Обвинетиот Никола Груевски не присуствуваше на изрекување на пресудата за „Тенк“, иако претходно неговиот адвокат на денешното рочиште во „Траекторија“ рече дека Груевски не можел да се појави во судот затоа што напладне ќе оди на читање на пресудата во „Тенк“.

Извор: Радио Слободна Европа

Партнери на Правдико