Две лица обвинети за кражба и разбојништво во Скопје | Правдико

Правдико

   

Две лица обвинети за кражба и разбојништво во Скопје

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица, на возраст од 20 и 22 години, кои како соизвршители сториле две кривични дела – Кражба од чл.235 ст.1 и Разбојништво од член 237 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетите на 18 јуни, во зграда на булеварот ВМРО во Скопје, по претходен договор и заедно, од една оштетена одзеле несесер и паричник во кои имало 700 денари, кредитни картички и лични документи. Притоа вредноста на сите одземени предмети е проценета на 1.300 денари. Имено, тие ја забележале оштетената како се движи кон зградата, влегле заедно со неа во лифтот каде и побарале ситни пари. Откако не им дала, од чантата и ги одзеле паричникот и несесерот и кога лифтот застанал на вториот кат избегале.

На 21 јуни, на истото место, следеле друга оштетена која завршила со пазарување и се враќала кон зградата. Кога влегла во влезот, ја задржале вратата и влегле по неа. Пред лифтот и пришле и со употреба на сила ја турнале и ја удриле по главата, по што и го одзеле паричникот во кој се наоѓале 4.000 денари, кредитни картички и лични документи. Со одземените предмети во вкупна вредност од 5.000 денари го напуштиле местото.

Ценејќи дека и натаму се исполнети законските основи заради кои на обвинетите им беше определена мерка притвор, надлежниот јавен обвинител до Судот достави предлог за продолжување на притворот.

Партнери на Правдико