Движењето БЕСА бара веднаш да се процесираат „Монструм” и „Сопот” | Правдико

Правдико

   

Движењето БЕСА бара веднаш да се процесираат „Монструм” и „Сопот”

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Движењето БЕСА бара од владата на Зоран Заев веднаш да ги процесиура случаите „Монструм“ и „Сопот“ и да им стави крај на двојните стандарди во однос на спроведувањето на правдата кон Албанците во Македонија.

„Иако има докази дека Албанците кои се жртви на овие монтирани процеси се неправедно осудени, правдата во нивниот случај задоцнува.Секој поминат ден е непростливо кривично дело кое државата ја врши врз овие граѓани додека постојат механизми за да се расветли целата вистина. Ова беше и ветување на Зоран Заев кон албанските гласачи, кој изјави дека едно од првите дејства што ќе ги преземе ќе биде целосното осветлување на овие случаи. Меѓутоа, и покрај овие изјави, сите бевме сведоци дека првото барање на премиерот Зоран Заев кон СЈО не беше да се процесираат монтираните случаи ‘Монструм’ и ‘Сопот’ туку верификација на минатото на министрите од редовите на ДУИ, а дел од нив беа и дел од владините кабинети кои ги монтираа овие политички случаи“, стои во реакцијата на БЕСА.

Според партијата, бидејќи СЈО беше многу ефикасно и за само 24 часа направи верификација на минатото на министрите на ДУИ, бараат и очекуваат со иста итност да ги процесираат и монтираните случаи „Монструм” и „Сопот”, а владата на Заев што побрзо да овозможи праведни судски одлуки и еднаш засекогаш да престане функционирањето на правдата со двојни стандарди.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико