Дводневен самит на ЕУ во Брисел | Правдико

Правдико

   

Дводневен самит на ЕУ во Брисел

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европската безбедност, проблемот со миграцијата и климатските промени ќе бидат едни од главните теми за кои ќе расправаат шефовите на држави или влади на членките на ЕУ на нивната дводневна средба, што почнува денеска во Брисел.

Покрај ова, во рамки на самитот ќе се одржи и заседание во формат ЕУ-27, односно средба на шефовите на земјите членките на блокот без учество на британската премиерка Тереза Меј, на која ќе се разговара за процесот на истапување на Велика Британија од Унијата и за нејзината иднина по Брегзит.

Извор: ТВ24

Партнери на Правдико