Двомесечен извештај за човековите права во Република Македонија | Правдико

Правдико

   

Двомесечен извештај за човековите права во Република Македонија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

03_HRДвомесечниот извештај за состојбата со човековите права во Република Македонија за месец април и мај 2014 година ги опфаќа следните теми: Повреди на правото на протест и јавен собир на здружението на граѓани УНИТ и други, Повреди на избирачко право за време на вториот круг претседателски и предвремените парламентарни избори, Негирање на граѓанско-политичките права на членовите на опозициските партии, Институционален притисок врз медиумите „Телма“ и „24 вести“, Дваесет и осум инциденти сторени од омраза, Демонстрации во населбата Ѓорче Петров, Полициска бруталност врз малолетни деца Роми, Примена на новите одредби од Законот за високо образование при Универзитет „Гоце Делчев“, Штип, Државата против Јован Вранишковски и други, Државата против Дејан Ставриќ, Товарот на докажување како пречка во судска постапка за дискриминација по основ на политичка припадност и Улогата на јавниот обвинител во случајот „Монструм“. 

Двомесечниот извештај можете да го превземете од линкот тука.

Извор: Хелсиншки комитет за човекови права

Препорачуваме

Партнери на Правдико