Египет: Доживотен затвор за 69 исламисти | Правдико

Правдико

   

Египет: Доживотен затвор за 69 исламисти

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Египетскиот суд им одреди доживотна казна затвор за 69 исламисти поради палење на една црква во близина на Каиро, во август 2013 година.

zatvor

Во насилствата, кои на 14 август 2013 година избија во градот Кердеса, запалена е црква и полициска станица.

Претходно, истиот ден владините сили извршиле напад на два демонстрантски кампа во кои се наоѓаа приврзаниците на Морси, при пто се убиени повеќе стотини лица.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико