Египет изрече 10 смртни казни за нередите по натпреварот | Правдико

Правдико

   

Египет изрече 10 смртни казни за нередите по натпреварот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Египетскиот суд за казација денес потврди десет смртни казни за навивачите заради учество во немирите на фудбалски натпревар во Порт Саид во февруари 2012 година, во кои загинаа 74 лица, велат судски извори.

Во текот на повторното судење во 2015 година од вкупно 72 обвинети, меѓу потврдените смртни казни, 40 добија казни од една до 15 години затвор.

Денешната пресуда не се однесува на единаесеттиот навивач кој беше осуден на смрт, но е во бегство.

Најлошата природна катастрофа во еден фудбалски натпревар во Египет се случи по крајот на натпреварот меѓу Ал Масри и Ал-Али од Каиро февруари 2012 година, кога се судрија навивачите на два клуба.

Повеќето од жртвите биле членови на “Ултра”, клубот Харди фанови на Ал Али, кој оттогаш се забранети.

На првото судење во март 2013 година, судот изрече 21 смртна казна, сепак, таа пресуда е одбиена од Касациониот суд и нареди нов судски процес.

Судот во јуни 2015 година, потврди 11 смртни казни, а 21 осудени лица се ослободени, меѓу кои и седум полицајци.

Препорачуваме

Партнери на Правдико